„Busieł, busieł, klekotun…” Warsztaty Busłowej łapy w Kleszczelach

busłowa łapa 03 kwietnia 2019 r. uczniowie uczęszczający na zajęcia języka białoruskiego i koło języka rosyjskiego wybrali się na rowerową wyprawę do Kleszczel.  Celem naszej wycieczki były warsztaty pieczenia „Busłowej łapy”, wyjątkowe, bowiem ukazują fragment kultury i tradycji Podlasia.

Na początku spotkania prowadzące zajęcia Pani Małgorzata i Pani Eugenia przywitały nas serdecznie i opowiedziały nam wiele ciekawych historii związanych z tradycją wypiekania „Busłowej łapy”, Świętem Zwiastowania NMP, oraz legendę o powstaniu bociana.

 

Następnie po solidnym przygotowaniu (umyciu rąk, przydzianiu chust) przystąpiliśmy do pracy. Pani Ewelina, wytłumaczyła nam jak wykonać ciasto na Busłowe łapy, podała przepis, chętni pomagali jej w wyrabianiu ciasta. W przerwie gdy ciasto drożdżowe odpoczywało, obejrzeliśmy film opowiadający o tradycji wypiekania Busłowych łap w Gminie Kleszczele.

Nasze ciasto ku wielkiemu zdziwieniu bardzo szybko wyrosło i mogliśmy własnoręcznie tworzyć drożdżowe, czteropalczaste, bocianie łapy. Gdy bułeczki trafiły do pieca, my wyruszyliśmy na Wyprawę odkrywców QUEST Wielonarodowo w Kleszczelach. Naszym zadaniem było odszukać punkty Questu, uważnie czytając wskazówki i zagadki ukryte w tekście. Wygrała drużyna Czarne bociany pod kierownictwem Pani Ani. Serdeczne gratulacje!!!

Gdy wszyscy dotarli do Hładyszki, a uważam, że nie było to trudne…w powietrzu unosił się bowiem, cudowny zapach drożdżowego ciasta. Zasiedliśmy do stołu by skosztować wypieku. Jakie te  Busłowe łapy  były pyszne… świadczy o tym dokumentacja fotograficzna - puste talerze na stołach i uśmiechnięte twarze dzieci.

Na koniec naszego spotkania dostaliśmy wszyscy podarunek od Przemiłych Pań prowadzących oraz nagrody dla drużyny która wygrała QUEST.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie z tradycją i kulturą. Do szybkiego zobaczenia.

Droga powrotna sprawiła nam trochę trudności. Wiał mocny wiatr. Część trasy pokonaliśmy idąc pieszo. Nie obeszło się również bez zepsutych łańcuchów rowerowych, ale i takie trudności nie są dla nas przeszkodą nie do pokonania…Z uśmiechem i duchem walki przezwyciężyliśmy je i szczęśliwie wróciliśmy do szkoły. FOTO

Eliza Kazimieruk

 
 
 

Apteczka

Plakat TelefonZaufania

PorozmawiajMy baner www