„ Posłani w pokoju Chrystusa” – pod tym hasłem, jak co roku 14 września, a po raz drugi w Drohiczynie, odbył się Diecezjalny Dzień Młodzieży, na którym spotkało się niespełna 2500 młodych, którym towarzyszyli ich katecheci i wychowawcy z bp. Piotrem Sawczukiem.

Spotkanie rozpoczął niezawodny ks. Łukasz Redosz, który poprowadził zawiązanie wspólnoty. Był taniec, śpiew i ogromna ilość śmiechu, a po tej konkretnej dawce energii, przyszła pora na konferencję którą wygłosił Michał PAX Bukowski – lider zespołu Muode Koty, który też niejednokrotnie grał już koncerty na Diecezjalnych Dniach Młodzieży. Michał jest również prowadzącym program dla młodzieży w TVP: Studio Raban. Świadectwo życia, którym dzielił się PAX w trakcie spotkania, dało wielu młodym osobom nadzieję na to, że z Chrystusem wszystko jest możliwe.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Piotra Sawczuka. Pasterz naszej diecezji z radością powitał tak wielu młodych i podziękował za przybycie, młodzieży oraz wychowawców i katechetów, do Drohiczyna. Na Dniu Młodzieży nie zabrakło sztandarów szkół, którym patronują święci i błogosławieni. Nawiązując do przeżywanego Tygodnia Wychowania oraz w dniu Święta Podwyższenia Krzyża, biskup przywołał historię krzyża i zachęcał by każdy z nas młodych, zamiast uciekać, wziął swój krzyż, bo to właśnie on prowadzi do pokoju. Przybliżył wszystkim zgromadzonym postać Carla Acutisa, który w wieku siedmiu lat chciał już pójść do Pierwszej Komunii. Ksiądz na prośbę rodziców zgodził się warunkowo, ale test, który mu wykonano pokazał iż jest nadprzeciętnie dojrzały.

Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej i Ruchu Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej podziękowali za obecność, sprawowanie Eucharystii i wygłoszone Słowo Boże bp. Piotrowi Sawczukowi. Następnie został odczytany telegram, który jak co roku, zostanie wysłany do Papieża Franciszka. Ks. Piotr Jarosiewicz, duszpasterz Wydziału Młodzieży i Asystent Diecezjalny KSM DD wyraził wdzięczność wszystkim którzy włączyli się w organizację tegorocznego Dnia Młodzieży.

Po Mszy Św. odbył się koncert ks. Kuby Bartczaka, jest to kapłan i raper, wydał już 4 albumy muzyczne, którymi ewangelizuje młodzież. Zaprosił księży z naszej diecezji do wykonania wspólnego utworu, którym podczas koncertu porwali młodzież do tańca i śpiewu.

Po pełnym emocji czasie i posileniu duszy, przyszedł czas na posilenie ciała, dzięki życzliwości Dyrektora Administracyjnego WSD Drohiczyn- ks. Piotra Jurczaka. Wszyscy mogliśmy zgromadzić się na przygotowanym posiłku, na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Za oprawę muzyczną Mszy św. serdecznie dziękujemy scholii na ręce ks. Błażeja Samociuka i Pani Magdaleny Chomać. Podziękowania należą się również ks. Mateuszowi Gołosiowi i Liturgicznej służbie Ołtarza. Dziękujemy Dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Panu Rafałowi Siwkowi wraz z pracownikami. Pragniemy równie serdecznie podziękować za pomoc w organizacji pracownikom Spółki Orły z Podlasia. Dziękujemy darczyńcom indywidualnym którzy wsparli nasze wydarzenie. Dziękujemy także dziekanowi drohiczyńskiemu ks. kan. Wiesławowi Niemyjskiemu. Dziękujemy wolontariuszom KSM. Dziękujemy Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej za uwiecznienie i  transmitowanie całego wydarzenia. Dziękujemy bardzo serdecznie 33 Drużynie Harcerskiej ‘’Adept”

Organizatorem Diecezjalnego Dnia Młodzieży było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Wydarzenie było możliwe dzięki partnerstwu Województwa Podlaskiego i realizowanego zadania publicznego: „Kultura kreująca młodych”.

 

Tekst: Natalia Beata Zielińska

Foto: ks. Krzysztof Domaraczeńko


https://www.tiktok.com/@ks.piotrjarosiewicz/video/7143158588104527110?is_copy_url=1&is_from_webapp=v1