W dniach 27, 30 IX i 2 X uczniowie klas 1-3 w ramach realizowanego projektu ,,Jesteśmy ekologiczni” finansowanego z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na rok 2024, część druga: Fundusz Ekologii, wyjeżdżali na wycieczkę do Białowieskiego Parku Narodowego.
Pierwszym punktem programu tego dnia były zajęcia przyrodnicze w terenie. W tym celu odbyliśmy spacer z przewodniczką p. Grażyną po najstarszym z rezerwatów Puszczy Białowieskiej jakim jest Rezerwat Władysława Szafera. Naszą wycieczkę pieszą rozpoczęliśmy spod ogromnego głazu narzutowego, który wyznacza geometryczny środek Puszczy Białowieskiej. Dokładnie z tego miejsca we wszystkich kierunkach - czyli na wschód, zachód, północ i południe w odległości 20 km rozciąga się obszar Puszczy Białowieskiej. Podczas dalszego spaceru mieliśmy możliwość poznawania ekosystemy leśnego większością naszych zmysłów. Dowiedzieliśmy się, że w PB rośnie bardzo dużo grzybów i większość z nich występuje na martwym drewnie. Wąchaliśmy grzyba - niszczycę anyżkową, który pachnie jak anyż. Widzieliśmy też bardzo rzadkiego , jakim jest ozorek dębowy. Na martwym drewnie rósł żółciak siarkowy, pniarek obrzeżony. Podglądaliśmy przez lupkę mniejsze zwierzątka: chrząszcze, pająki, krocionogi. Las, to oczywiście różne gatunki drzew. Rozpoznawaliśmy drzewa po ich liściach i nasionach. Dowiedzieliśmy się, że w PB rosną przeważnie lasy liściaste, a w nich dęby szypułkowe, lipy, graby, jesiony wyniosłe, klony z iglastych świerki i sosny. Pani przewodnik powiedziała, że najstarszymi drzewami w PB są lipy, bo ich podziemna część, czyli korzenie mogą rosnąć setki lat i właśnie z tej części korzeniowej wyrastają lipy. Podziwialiśmy ogromne dęby szypułkowe. Szukaliśmy też różnych śladów zostawianych przez mieszkańców lasu np. dziupli wykuwanych przez dzięcioły, które w martwym drewnie szukają pożywienia, ale też w sezonie lęgowym składają tam swoje jajeczka; zgryzionych pędów drzew i kory przez jelenie i sarny.
W Rezerwacie Pokazowym Żubrów oglądaliśmy przedstawicieli fauny PB m.in. żubry, jelenie, sarny, dziki, łosie, żubronie, rysia, wilka i koniki polskie typu tarpan. Dowiedzieliśmy się, że żubry są największymi zwierzętami roślinożernymi Europy, że w ciągu dnia zjadają kilkadziesiąt kg pożywienia W stadzie, które prezentowało się w zagrodzie widzieliśmy dwa młode żuberki, które czekają na imiona.
Joanna Romaniuk